Merike Estna
2022
Isiknäitus „Muld Ei Hoia Meie Armastust“
Foto: Anu Vahtra

Merike Estna

Merike Estna (s. 1980) on kunstnik, kes töötab Tallinnas ja Méxicos. Ta kasutab oma maalides, installatsioonides ja performatiivsetes esinemistes sageli korduvaid mustreid ning on keskendunud maalikunsti distsiplinaarsete piiride avardamisele.
Estna on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti eriala (BA, 2005) ja Londoni Ülikooli Goldsmiths College’i (MFA, 2009). Kodumaal on teda hinnatud näiteks Hansapanga stipendiumi (2004), Eduard Wiiralti preemia (2005) ja Konrad Mäe nimelise maalipreemiaga (2014) ning ta oli ka üks kunstnikupalga saajatest aastatel 2020‒2022. 2012. aastal oli ta ka Sadolini nüüdiskunstipreemia nominent. Tema teosed kuuluvad teiste seas Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogusse. Estna on viimastel aastatel osalenud mitmetel näitustel nii Euroopas, Ameerika Ühendriikides kui ka Ladina-Ameerikas.

Merike Estna retrospektiivse iseloomuga isiknäitus „Muld ei hoia meie armastust“ (19. VIII–27. XI 2022) Kai kunstikeskuses paistis silma kõrge kvaliteedi, terviklikkuse ja tehniliselt huvitavate lahenduste kasutamise poolest. Estna loomingu selgrooks on huvi maalikunsti ja selles peituvate võimaluste vastu. Lõhkudes järjekindlalt arusaama maalist kui seinale kuuluvast passiivsest objektist, laieneb maali mõiste tema loomingus näiteks tekstiilidele, toidule või tervet näituseruumi katvatele keraamilistele installatsioonidele. Estnale on iseloomulik maalikunsti kontekstis ebatavaliste mustrite ja värvide kasutamine. Oma varasemate loomeperioodide vältel on Estna katsetanud eri koloriitide ja tehnikatega, kerkides esile alati julge ja isikupärase käekirjaga. Tema viimaste aastate looming on mõjutatud Mehhiko kultuurist ja sealsetest erksatest värvidest ja motiividest. Eelnevaga on huvitavas dialoogis kunstniku isikliku elu kogemustest tõukuvad kujundid. Nomineeris Eesti Kunstimuuseum.