Sarah Nõmm & Maria Izabella Lehtsaar
2022
Paarisnäitus „Raskekaalu Õrnus“
Foto: Joosep Kivimäe

Sarah Nõmm & Maria Izabella Lehtsaar

Sarah Nõmm (s. 1998) ja Maria Izabella Lehtsaar (s. 1998) on kunstnikud, kes elavad ja töötavad Tallinnas. Nad tegelevad oma loomingus intiimsuse ja turvatunde teemadega.
Maria Izabella Lehtsaar kombineerib tekstiili, graafikat, joonistust, installatsiooni ja teksti. Tema teosed tegelevad põhiliselt kväär-identiteedi ja vaimse tervisega, mängides sageli reaalsuse ja fantaasia piiril. Lehtsaar on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias graafika eriala (BA, 2020) ning õpib praegu kaasaegse kunsti magistriõppes. 2021. aastal pälvis ta Edmund Valtmani fondi stipendiumi.
Sarah Nõmm viljeleb peamiselt skulptuuri, installatsiooni, videot ja performance’it. Ta käsitleb oma loomingus keha ruumilises kontekstis, lähenedes teemale rahvausundite, müütide, tabude ja argielu rituaalide kaudu. Tema teosed põhinevad sageli isiklikel kogemustel. Nõmm on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri ja installatsiooni eriala (BA, 2021) ja pälvinud sealsamas ka noore skulptori preemia.

Kunstnike esimene ühisnäitus „Raskekaalu õrnus“ Vent Space’i projektiruumis (26.–31. VIII 2022) oli lavastus tüdrukup.lvest ja suureks sirgumisest. Näitus mõjus tugevalt, sest tegu oli ühtse tervikuga, milles mõlemad kunstnikud etendasid võrdset osa. Lehtsaare puhul avaldasid muljet tema linoollõike tehnikas graafilised lehed ning trükiste seeria, mis olid eksponeeritud pisikeses lugemisnurgas. Nõmm eksponeeris näitusel kõige muu hulgas betoonist tüdrukut, kes rippus justkui poksinurgas pea alaspidi. Näitusel said kokku pehmus ja sitkus, lillakasroosa värvigamma ning juuste kasutus teoste algmaterjalina. Erinevates toonides lilla ja roosa värv domineeris nii graafilistel lehtedel kui ka valgus- ja ruumiinstallatsioonidel. Nomineeris Tallinna Kunstihoone.