Kristi Kongi
Roosad ja rohelised. Tükike violetti.  (2019)
maaliinstallatsioon

Kristi Kongi

Kristi Kongi (s. 1985) on maalikunstnik, kes keskendub oma loomingus värvile, valgusele ja ruumile, teostades oma maale sageli installatiivsest või kohakindlast lähtepunktist. Ta on 2008. aastal lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikool maalingute osakonna ja kaitsnud 2011. aastal magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal. 2017. aastal oli ta kord elus pälvitava Konrad Mäe maalipreemia laureaat, 2016. aastal Köler Prize’i nominent ja 2013. aastal pälvis ta Sadolini kunstipreemia.

Kongi maaliinstallatsiooni pealkirjaga “Roosad ja rohelised. Tükike violetti. Rahu” lähteideeks oli dialoogi astumine Eesti kunstipärandisse kuuluvate Henn Roode (1924–1974) teostega, mis olid eksponeeritud rühman.itusel “Avatud kollektsioonid. Sõna saab kunstnik” (5. VII–10. XI 2019) Kumu kunstimuuseumis.

Roode hilismodernistlikud maalid on mitmeplaaniline segu ruumi- ja ajauuringutest maalikunstis ja Kongit on inspireerinud just Roode oskus tabada keskkonda selle keerulisuses ja dünaamikas. Oluline on siinkohal, et Roode jaoks oli õlimaal lõuendil nendeks otsinguteks parim vahend, ent Kongi on edasi liikunud juba n-ö pärisruumi. Roode uuris ruumi, selle fragmentaarsust ja samas ajalisuse edasiandmise võimalusi, kasutades selleks figuuri. Kongi suur ruumiline installatsioon arendab seda teemat aga edasi abstraktselt, kasutades suuri värvipindu, mis omavahel suhestudes ja põimudes loovad samuti tugeva dünaamika. Maal väljub raamidest ja valgub ruumi laiali ning ruum siseneb ka maali.

Nomineeris Eesti Kunstmuuseum