Sigrid Viir
Esmaspäevast reedeni (2019)
värv maja fassaadil

Sigrid Viir

Sigrid Viir (s. 1979) on foto- ja installatsioonikunstnik, keda huvitavad inimestevahelised sotsiaalsed lepingud, normid ja reeglid, mida sageli märkamatult järgitakse, et ühiskond toimiks. Ta on õppinud kultuuriteooriat Eesti Humanitaarinstituudis ning omandanud 2009. aastal bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemias fotograafia osakonnas, kuhu astus samas ka magistrantuuri. 2011. aastal oli ta nomineeritud kunstipreemiale Köler Prize ja 2012. aastal Sadolini kunstipreemiale.

Kunstiteos “Esmaspäevast reedeni” oli osa Sigrid Viiri isiknäitusest “Võltspuhkaja” (27. IV–16. VI 2019) Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM), mis esitas küsimusi töö- ja puhkeaja harjumuspärase jaotuse kohta tänapäeva maailmas. Näituse kontseptsioonist lähtuvalt muutus külastaja teekond ja kunstiteosed seal sees, maja fassaadist alustades, tööst puhkuseks.

Kunstiteos ”Esmaspäevast reedeni” tegeles tööga kõige otsesemal kujul. Töö kui panustamine kellegi teise (antud juhul EKKMi) huvidesse. Kunstnik valis välja värvitoonid (Tundra 140, Onyx 110, Patina 55) ja teostas räämas muuseumi fassaadi värskenduskuuri. “Esmaspäevast reedeni” on ideeline jätk kunstniku varasemale teosele, mis tegeles kunstniku töö ja selle mõõdetavusega. EKKMi katusel olev teos “Püha puhkus” (Holy Holiday), mida saab käsitleda osana teosest “Esmaspäevast reedeni” kuulutab pühaks puhkuse samas kui tegelikkuses on hoopis töö see, mille ümber elu keerleb. Aga võibolla on tegemist virvatulukesega, lubadusega ise endale rohkem oma isiklikku aega võtta.

Nomineeris Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum.