Flo Kasearu
„Ohustatud liigid”
2020
Näitusevaated Tartu kunstimuuseumis
Fotod: Taavi Piibemann, Ruudu Rahumaru, Epp Kubu

Flo Kasearu

Flo Kasearu (s 1985) on üks aktiivsemaid ja mitmekülgsemaid noorema põlvkonna kunstnikke, kes seob oma loomingus tegevuskunsti praktikaid video, fotograafia, maalikunsti ja installatsiooniga. Sageli kiiresti ja reaktsiooniliselt töötades reageerib ta erinevatele sotsiaalsetele protsessidele huumoriga ja talle on omane muuta ka oma eluloolised sündmused kunstiteosteks.

Alustades näitusetegevust maalitudengina, lõpetas ta 2013. aastal magistrikraadiga Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna ning samast aastast juhib ta ka Tallinnas omanimelist majamuuseumi, millest on tänaseks kujunenud Kalamaja linnaosa üks maamärke. Tema loomingut on varasemalt tunnustatud Eduard Wiiralti stipendiumiga (2006), Eesti Kunstiakadeemia noore kunstniku preemiaga (2008), Köler Prize’i grand prix’ga (2012), Sõltumatu Etenduskunsti Auhinnaga (2016) ning vägivalla ennetuse auhinnaga (2018).

Kasearu isikunäitus „Ohustatud liigid” (21. II–28. VI 2020) Tartu kunstimuuseumis keskendus ühele konkreetsele ühiskondlikule protsessile, kostitades seejuures vaatajat kunstnikule iseloomuliku huumori ning irooniaga. Oma näitusega soovis ta nimelt pöörata tähelepanu väikepoodide väljasuremisele, mis kaasneb seoses suurte kaubanduskeskuste kerkimise ja robotkassade tulekuga. Tegu on ühest küljest kunstnikule lähedase inimese – tema ema – isikliku looga väikepoe sulgemisest. Teisalt sunnib näitus küsima, mis saab siis, kui väikepood, mis kogukonnas on oluline nii ostlemise kui ka inimsuhtluse osas, ennast määramata ajaks kinni peab panema? Näitus „Ohustatud liigid” kujutabki ühe väikepoe piiripealse eksistentsi lugu, kasutades sellest samast poest kohale toodud objekte kunstiinstallatsioonidena. Värvilised ruumid taaslõid näitusesaalis täpselt sama keskkonna, milles väikepood algselt tegutses – koha, kus remonti tehti täpselt sellel seinal, kus parajasti vaja oli, ning selle värviga, mis parajasti üle oli.

Nomineeris Tartu Kunstimuuseum.