Mart Vainre
Iseend teadvustanud pintslitõmme (2017)
õlivärv lõuendil

Mart Vainre

Mart Vainre (s. 1988) on eesti maalikunstnik, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti osakonna (BA, 2008–2011) ja seejärel uusmeedia osakonna (MA, 2011–2014). 

Ta teostab oma teoseid sageli maalikunsti meediumis, ent tulemus on sageli filtreeritud läbi fotograafia või video kaamerasilma. Maalikunst on Mart Vainre jaoks pigem kontseptuaalne pildiloome meetod kui eesmärk iseenesest. Kaamera kaasamine maalimise protsessi genereerib paradoksaalse vastuolu, kus kujundiloome on ühteaegu nii kordumatult “isiklik” kui ka tüüpiliselt “isikupäratu”.

Nimelt sünnivad Mart Vainre maalid enamasti mõnest väikesest kunstniku tehtud pintslitõmbest, mille ta seejärel skaneerib, digitaalselt töötleb ja uuesti lõuendile kannab. Isiknäitusel “Mullid” Tallinna Linnagaleriis (5. V–4. VI 2017) eksponeeritud suuremõõtmeline maal “Iseend teadvustanud pintslitõmme” (2016) on üks näide tema digitaalsest hüperrealismist, mis kõneleb elust sotsiaalmeedia troonimise epohhil. “Ajastul, mil peaks olema tagatud ligipääs kõikvõimalikule uuele teabele, paiskavad algoritmid kasutajatele tagasi hoopis pisivariatsioone sellest, mida nad on juba aksepteerinud,” selgitab Mart Vainre.

Nominendi esitas kunstiajakiri KUNST.EE.