Jaan Elken
„Briksdalsbreeni häving”
2019‒2020
Akrüül, kollaaž, lõuend
195 x 300 cm
Foto: Stanislav Stepashko

Jaan Elken

Jaan Elken (s. 1954) on tuntud maalikunstnik, lisaks ka aktiivne kunstikriitik, kuraator ja kunstipedagoog. Ta on saanud kõrghariduse arhitektuuri erialal 1977. aastal Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ehk praeguses Eesti Kunstiakadeemias, täiendades end seejärel maalikunsti valdkonnas iseseisvalt.

1970. aastatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnikust kujunes 1990. aastateks abstraktse maalikunsti üheks olulisemaks esindajaks Eestis. Aastatel 1999–2013 oli Elken Eesti Kunstnike Liidu president. 2017. aastal sai ta Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna emeriitprofessoriks. 2000. aastal pälvis ta oma maaliloomingu eest Konrad Mäe medali ja 2006. aastal Kristjan Raua preemia.

Eesti Kunstnike Liidu 20. aastanäitusel „Kevadnäitus 2020” (11. VI–12. VII 2020) Tallinna Kunstihoones eksponeeritud maali „Briksdalsbreeni häving” inspiratsiooniallikaks on Islandi laavaväljade ja Norra sulavate liustike eepiline ning nukker mõjujõud. Kui oma varasemas loomingus on Elkenit sageli inspireerinud suurlinnad ja neid ümbritsevad tühermaad, siis käesoleva teose loomise ajendiks olid kunstniku sõnul ehedad looduselamused. Loodud maal on maastikumaal, mis samas ei kopeeri nähtavalt tegelikkust. Faktuursete pindade näol võib lõuendil näha tektooniliste protsesside jälgi ning kunstniku kasutatud arhitektooniliste võtete abil näiline kaos tasakaalustub. Võitlusest jäävad jäljed ja armid, kuid selles mängus on nii vastupanu kui ka alistumine samaväärsed võidujoovastusega.

Nomineeris Eesti Kunstnike Liit.