Tõnis Saadoja
2023
„Etüüd taevaga“
Õli
28 x 43 cm (raamiga 38,5 x 52 cm)
Teose repro on fotografeerinud Stanislav Stepaško

Tõnis Saadoja

Tõnis Saadoja (s. 1980) on maalikunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Tema ajalooliste maalitraditsioonide tundmaõppimisele ja hoidmisele suunatud looming on Saadojale iseloomulikult alati läbi põimunud tänapäevase maalikunsti kontseptuaalsete küsimustega.

2000. aastatel peaaegu et masinlike fotorealistlike teostega alustanud Saadoja viimaste aastate praktika keskmes on dialoog 19. sajandi realistliku kunstiga, eriti Paul Raua (1865–1930) loominguga. Näiliselt juhuslikud, lihtsad ja etüüdlikud motiivid on esitatud erilise hoole ja detailsusega, tõstes esile üldisemas kunstipildis pikalt tagaplaanil olnud esteetilised ja formaalsed küsimused. Vaadates mineviku pärandit ühelt poolt tähelepanelikult ja teisalt värske pilguga, on tema kunsti keskmes siiski püüdlus mõtestada maalikunsti rolli ja tähendust ennekõike tänases päevas. Saadoja isiknäitus „Kõrgus merepinnast“ Kumu kunstimuuseumis (11. IV– 24. IX 2023) tõuseb esile kõrge kvaliteedi, terviklikkuse ja kontseptuaalselt huvitavate lahenduste poolest, mis annavad tunnistust kunstniku suurepärasest loomingulisest vormist.

Tallinnast pärit Saadoja on õppinud maalikunsti Tartu Ülikooli maaliosakonnas, Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2004) ning IdaLondoni Ülikooli vabade kunstide erialal (2006, MA). Näitustel osaleb 2001. aastast. Teda on austatud Kristjan Raua preemiaga (2013, monumentaalmaali loomise eest Teater NO99 ruumidesse), Konrad Mäe maalipreemiaga (2015) ning mitmel korral Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aasta preemiaga (2006, 2008, 2012) jpt auhindadega. Tema teosed kuuluvad muuhulgas Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikollektsiooni.

Nomineeris Eesti Kunstimuuseum.