Tiit Pääsuke
2020
„Värvipildid“
Retrospektiivnäitus „Nostalgiata“
Foto: Marju Pottisep

Tiit Pääsuke

Tiit Pääsuke (s. 1941) on maaliklassik, keda on nimetatud parimaks koloristiks Eesti kunstiajaloos (Konrad Mäe kõrval). Teda on samuti peetud üheks siinse maalikunsti juhtfiguuriks nii 1970. kui ka 1980. aastatel. Enam kui 60 aasta pikkuse karjääri jooksul on tal toimunud rohkesti isiknäituseid ning ta on osa võtnud ka suurest hulgast rühmanäitustest nii Eestis kui ka välismaal.

Pääsuke õppis aastatel 1957–1962 Tartu Kunstikoolis, seejärel 1962–1963 ja 1966–1971 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ehk praeguses Eesti Kunstiakadeemias. Paralleelselt nii kunstniku kui ka maaliõppejõuna tegutsenud Pääsuke on saanud lugematul hulgas kunstipreemiaid. Ta õpetas joonistamist ja maalimist Eesti Kunstiakadeemias enam kui 40 aastat, olles eeskujuks paljudele andekatele maalijatele. Tartu Kunstimuuseumis toimunud Pääsukese retrospektiivnäituse „Nostalgiata“ (kuraator Joanna Hoffmann, 23. X 2020–25. IV 2021) tuules omistati 2021. aasta alguses Pääsukesele ka Eesti Vabariigi kultuuripreemia elutöö eest.

Näituse kuraator Joanna Hoffmann on Pääsukest kirjeldanud nii: „Ta on tõeline maag-võlur, kes oskab lõuendil teha värvidega tõelisi imesid kõige tundlikumal, kaunimal ja meisterlikumal moel. Teoste sisu ammutab ta maailmast enese ümber, loodusest, kunstiajaloost, müütidest ja paljust muust ning paneb kõik selle poeetilisel, ent väljapeetud moel loendile. Pääsuke on täielikult pühendunud kõige ehedama maalikunsti loomisele, nimetades seda ka oma armukeseks ja tõeliseks armastuseks.“

Nomineeris Tartu Kunstimuuseum.