Sirja-Liisa Eelma
2019–2021
14 maali seeriast „Kirjutada oma / sinu nime“
Tehnika: õli lõuendil, à 50 x 55 cm
Foto: Stanislav Stepaško

Sirja-Liisa Eelma

Sirja-Liisa Eelma (s. 1973) on kontseptuaalne maalikunstnik, kelle pildi­keelt iseloomustavad visuaalselt minimalistlikud struktuurid, aeglased vormilised muutumised ning vaikuse, valguse ja tühjuse esteetika. Kunstniku valdavalt pastelne palett on nüanssideni paika timmitud ja paistab silma täpsete gradatsioonidega, kompositsioonis domineerib sümmeetria. Töötab enamasti seeriate kaupa, pannes eksponeerimisel rõhku teoste ja ruumikonteksti koosmõjule.

Ta on 1996. aastal lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti eriala magistrikraadiga ja 2018. aastal astunud sealsamas doktorantuuri. 2016. aastal tunnustati teda Konrad Mäe nimelise maalipreemiaga. Tema teoseid leidub era- ja muuseumikogudes. Näituseelus on ta nii Eestis kui ka välismaal tegutsenud alates 1990. aastate teisest poolest.

Tallinna Kunstihoone galeriis eksponeeritud näitusel „Korduvad mustrid“ (koos Mari Kurismaaga, kuraator Tamara Luuk, 29. I–4. IV 2021) oli väljas Eelma maalisari „Kirjutada oma / sinu nime“ (2019–2021), mis tugineb ühe kujundi varieeruvale kordusele. Kunstniku mälupildil põhinevat kujundit võib seostada mõne arhitektuurilise motiivi, näiteks uksepiida või peegliraamiga, aga ka elusloodusest pärit lilleõie, linnusule või tiiva vormiga.

Oma maalides on kunstnik kasutatud osaliselt ka hõbe- ja kuldpigmenti, mis õige nurga alt valguse langedes paneb maalipinna kergelt peegeldama. Seeria taustast on ta pikemalt kirjutanud ajakirjas Vikerkaar (2020, nr 6).

Nomineeris kvartaliajakiri KUNST.EE.