Paul Kuimet
„Väike tamm 1–3“
2023
Kromogeenne värvifoto, à 138 × 138 cm
Teose repro on fotografeerinud Stanislav Stepaško

Tõnis Saadoja
„Etüüdid pilvedega“
2022/2023
Õli, lõuend, à 30 x 38 cm
Näitusevaade: Paul Kuimet

Paul Kuimet / Tõnis Saadoja

Tõnis Saadoja (s. 1980) ja Paul Kuimet (s. 1984) on kunstnikud, kes elavad ja töötavad Tallinnas. Peamiselt fotokunstnikuna tuntud Kuimeti ja maalijana tuntud Saadoja ühisnäitus „Maastik kulgeb läbi maja“ Tartu Kunstimuuseumis (18. III 2023–27. VIII 2023) ühendas endas erinevad kunstitegemise vahendid, ajastud ja lähenemised silmapaistval moel, et küsida, mil moel ja kas üldse on võimalik rääkida maastiku kogemisest kunsti kaudu.

Paul Kuimeti fotod ja filmid, Tõnis Saadoja maalid ning Eesti Kunsti muuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi hoidlate nurkadest näitusele kaasatud ajaloolised teosed koondasid loodusvaateid, kus oluline oli hetke jäädvustamine ja selle kasvatamine kunstiliseks kujundiks. Kuimet ja Saadoja on töötanud aastaid lähedaste mõtetega ning sarnasel moel, kuid antud näitus oli nende esimene ühine väljapanek. Töötati nii kaamera kui ka pintsliga, nii analoogfoto laboris kui ka ateljees, nii kodusel rõdul Tallinnas kui ka tundmatutes paikades Pärnumaal.

Paul Kuimet on fotokunstnik, kelle loodud filmid ja fotod on rahustava melanhoolia võtmes kõnelenud olukordadest, ajast ja ruumidest. Tema teravama tähelepanu all on olnud modernistlik arhitektuur ja see, kuidas me nõnda korrastatud ruume tajume.

Tõnis Saadoja on maalikunstnik, kelle viimaste aastate maaliseeriad on sageli käsitlenud inimese ja ruumi suhteid, esitades samas küsimusi maalikunsti võimaluste kohta pärast „pildilist pööret“, mil maailma tajutakse esmajoones piltide kaudu.

Nomineeris Tartu Kunstimuuseum.