Maria-Kristina Ulas
2022
„Kirgas elukas sisemusest“
Vineer, puit, metall, akrüül
50×100×150 cm
Tehniline lahendus Tanel Erik Tikk, tehniline abi Ernst-Martin Sõukand
Liigutatav objekt
Teose repro on fotografeerinud Roman-Sten Tõnissoo

Maria-Kristina Ulas

Maria-Kristina Ulas (s. 1965) on graafi k kes, elab ja töötab Tallinnas. Ta on tuntud oma värvikirevate kompositsioonide poolest, kus mütoloogilisus ja pingestatud figuraalsus moodustavad mängulise ja fantaasiarikka kujundimaailma.

Eesti Kunstnike Liidu aastanäitusel „Kevadnäitus 2023“ Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis (13. V–22. VI 2023) eksponeeritud teos „Kirgas elukas sisemusest“ on hea näide kunstniku joonekäsitlusest, mis põhineb küll klassikalisel stuudiumil, ent on olnud läbi aastate suunatud pigem graafi ka piiride laiendamisele. Kunstniku sõnul väljendavad tema teosed inimese sisemisi ja väliseid muutumisi – heitlemisi, otsinguid ja märkamisi, samaaegselt pöördelisi transformatsioone ning tüünet meelt. Tema teosed on interaktiivsed „objektid-olendid“ ja samas ka liikumatud pildid, mis on sündinud kunstniku elukestvast armastusest joonistamise vastu ning elu üle mõtisklemisest.

Tallinnas graafikute perre sündinud Ulas on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 1991. aastal graafi ka erialal. Ta on esinenud näitustel alates 1988. aastast, korraldanud paarkümmend isiknäitust ning tema kümnete rühmanäituste seas on esinemisi nii kodu- kui ka välismaal. Ta on samuti olnud aastaid tegev õppejõuna Eesti Kunstiakadeemias ning juhendanud mitmeid kursusi mujalgi. Maria-Kristiina Ulas kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja Eesti Vabagraafikute Ühendusse, aastatel 1989–1993 tegutses ta ka Uue Graafi ka Grupi liikmena.

Maria-Kristiina Ulasele on omistatud Kristjan Raua nimeline kunstipreemia (1992) ning Ggalerii kunsti preemia (2002). 2006. aastal pälvis ta preemia 12. Aasia biennaalil. Kunstniku teoseid leidub avalikest kollektsioonidest näiteks Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudes.

Nomineeris Eesti Kunstnike Liit.