Kristi Kongi
2020
Segatehnika paberil
21 x 18 cm
Fotod: Stanislav Stepashko

Kristi Kongi

Kristi Kongi (s. 1985) on noorema põlvkonna üks juhtivamaid maalikunstnikke, kes keskendub oma loomingus värvile, valgusele ja ruumile. Sageli teostab ta ka oma maale installatiivsest või kohakindlast lähtepunktist.

Ta on 2008. aastal lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonna ja kaitsnud 2011. aastal magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti erialal. 2017. aastal pälvis ta Konrad Mäe medali. Varem, 2016. aastal oli ta üks Köler Prize’i nominente ja 2013. aastal ka Sadolini kunstipreemia ehk praeguse AkzoNobeli kunstipreemia võitja.

Kongi akvarellid, mis olid eksponeeritud rühman.itusel „Aeg unistada või karta?” Kogo galeriis Tartus (6.–20. VI 2020), kuuluvad seeriasse, mida kunstnik alustas Covid-19 kriisi ajal, kui meid ümbritsev maailm oli põhjalikult suletud. Need on kriisiaja tunded ja mõtted, mis kunstniku kinnituse järgi peegeldavad tema igapäevaelu. Realistlike stseenide asemel on aga tegu abstraktsete kompositsioonidega, mis on üles ehitatud valitud tehnikale iseloomulikule õhuliselt heledale värvimängule. Nagu ikka, on siingi tema maalide peategelaseks värv. Värv on peategelaseks, karakteriks, erinevate sündmuste ja lugude jutustajaks. Värv on sümbol. Ka kunstiteoste pealkirjad aitavad vaatajal leida ühendust värvide kooskõla ja dünaamika ning loomishetke meeloludega. Kuigi inimestele on iga kriisiaeg väga keeruline ja pingeline, siis kunstniku versioon eriolukorra ajast on pigem positiivne, koguni unistuslik, andes niiviisi innustust edaspidigi vastu pidada.

Nomineeris Eesti Kunstimuuseum.