Krista Mölder
2020
„Sa olid lind“
Tehnika: fotoseeria,
varieeruvad mõõdud
Foto: Hedi Jaansoo

Krista Mölder

Krista Mölder (s. 1972) on fotokunstnik, kelle looming keskendub pea­asjalikult ruumile ning vaatajakogemusele. Tema valdavalt inimtühjad ja tegevusvabad fotod ning videod on täidetud pigem puhta potentsiaaliga – kui Mölder üldse midagi kaardistab, siis kaardistab ta perspektiivide kontuure ja võimaluste piirjooni. Kunstnik pildistab keskformaat­kaameraga filmile ning enamasti tulemust digitaalselt ei manipuleeri.

Ta on õppinud geograafiat Tartu Ülikoolis (BSc, 1994), fotograafiat Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (BA, 2001), Westminsteri Ülikoolis (MA, 2004) ja Eesti Kunstiakadeemias (MA, 2006). Näitustel on ta osalenud alates 2000. aastate algusest. 2020. aastal premeeriti kunstnikku Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiaga. Tema teoseid on nii era- kui ka muuseumikogudes.

Mölderi fotoseeria isiknäitusel „Sa olid lind“ Temnikova ja Kasela galeriis (28. XI 2020–24. I 2021) on sündinud eriolukorra ajal, mõtestades sunnitud isolatsiooni kui võimalust unistada ja koguda jõudu uueks hoovõtuks. Talle omane poeetiline pildikeel on selge narratiivi asemel üles ehitatud teatud tundmuse ja meeleolude edasiandmisele, kasutades selleks mõnd hästi valitud kujundit. Seekord on selleks keskseks kujundiks katte all lendutõusu ootav purilennuk, mis isegi puhkeseisundis kannab endas ideed haavatavusest ja kontrollist, kuid kõige üldisemalt ka vabadusest.

Värvil ja valgusel on Mölderi loomingus keskse sõnumi edasiandmisel oluline roll. Tõstes fotodel korraga esile vaid mõne üksiku tooni, toob Mölder oma töödes esile värvi kujundliku ja emotsionaalse potentsiaali.

Nomineeris Eesti Kunstimuuseum.