Jenny Grönholm
2022
„Tee“
Akrüül ja õli puitplaadil
82 × 122 cm
Teose repro on fotografeerinud Stanislav Stepaško

Jenny Grönholm

Jenny Grönholm (s. 1988) on maalikunstnik, kes elab ja töötab Virtsus. Tema melanhoolse alatooniga loomingus on oluline koht maalikunstil, mille figuuride hierarhias on loomadel ja loodusel inimestega võrdne, et mitte öelda olulisem koht. Maalikunstile lisaks on ta tegelenud ka graafika, keraamika, ehtekunsti ja tegevuskunstiga.

Soomes sündinud ja Helsingis gümnaasiumihariduse omandanud Jenny Grönholm tuli Tallinnasse tudengipõlves Erasmuse vahetusüliõpilasena ning jäigi Eestisse. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonnas graafika eriala (BA, 2015) ning hiljem installatsiooni ja skulptuuri eriala (MA, 2018). Ta on teinud isikunäitusi Tallinnas ja Helsingis ning osalenud rühmanäitustel nii Eestis kui ka Soomes. Tema isiknäitus „Tulevikumälestused“ Tallinna Linnagaleriis (21. I–26. III 2023) on hea näide kunstniku sugestiivsest kujundimaailmast, kus inimene ja loodus kuuluvad kokku, emotsionaalselt ja lahutamatult.

Kunstnik maalib oma kompositsioonide alusmaterjalile kõigepealt tausta, misjärel jätab ta need „taustamaalid“ seisma ja võtab uuesti ette alles siis, kui on leidnud nendega kokku käivad lood, mida ta tahab vaatajale jutustada. Tema maalidest ei õhku valgust, vaid pigem lummavat kuma, endassemeelitavat maalähedast sumedust, mis on kõikehõlmav. Taustast tullakse siin esiplaanile ja tausta sisse kaotakse siin ka tagasi – ateljee hämaruses tegeleb Grönholm enese kaotamise ja leidmisega, protsessiga, mille ta võtab kokku sõnadega: „Mulle meeldib olla maalis“.

Nomineeris Tallinna Kunstihoone.